15 Nisan 2012 Pazar

Христос Воскрес!!!

şu günlerde sevgili Ortodokslar Paskalya'yı kutluyorlar. Bu sayede de marketlerde cıvıl cıvıl pastalar, rengarenk boyanmış yumurtalar falan.. görüntü şahane! 

birazcık Paskalya'dan bahsedelim: Paskalya, Hıristiyanlar için oldukça özel bir gündür ve bayağı bildiğiniz bayram havasında geçer; çünkü Hz. İsa'nın dirilişini simgeleyen özel bir gündür. Onun öldükten günler sonra dirilmesini temsil eder. Paskalya'nın öncesinde bir aylık bir oruç tutulur. Bu oruç bizim benimsediğimiz kurallar çerçevesinde olmaz. Biz, Müslümanlar, oruç tuttuğumuz süre içerisinde nefsimizi terbiye edip, güneş doğumundan önce güneş batana kadar kendimizi dünyevi zevklerden ve yemeklerden soyutlarken, Hıristiyanlar sadece hayvansal ürünlerden tüketmezler. yani oruç boyunca et ve süt ürünleri tüketmemek gerekir. Birebir şu kurala uyup da tam oruç tutan biriyle henüz tanışmadım, ama yine de çoğunluk dikkat etmeye çalışıyor. Aslında orucun son günü sadece su ile yetinmek gerekiyor. bunu da anca bünyesi dayanıklı olanlar yapıyor.
Paskalya'dan birkaç gün önce ev hanımları evlerini temizler, çamaşır yıkar ve ütü işlerini hallederler. böylelikle bayram zamanında bu tür ev işleriyle uğraşmak yerine, ailecek yenilecek olan yemekleri hazırlarlar.
Paskalya'dan bir gün önce yemekler hazırlanıp, yumurtalar boyanır ve bunların hepsi kocaman sepetlere doldurulur. sonrasında ev halkı giyinip süslenir ve kilisenin yolunu tutarlar. 

genellikle kilisenin önü cehennem gibi kalabalıktır çünkü bütün herkes yiyeceklerinin ve ruhlarının kutsanılması ister. Dualar okunur, 3 kere Hz. İsa'nın o gün dirildiği hem Papaz efendi hem de halk tarafından dile getirilir sonrasında da Papaz elindeki kutsal su ile insanları ve getirdikleri yiyecekleri kutsar. Bu arada bütün bu olaylar yaşanırken herkesin elinde mumlar olur. sonrasında da insanlar evlerine dağılırlar ama mumlarını söndürmezler, aksine mühim olan mumu söndürmeden eve gelebilmektir. çünkü bu mumun ateşiyle kapının krişine haç işareti yakılır. bunu yapmalarındaki sebep ise evi kutsamaktır. böylelikle evin huzurunu bozacak insanlar ve varlıklar eve giremezler. evde, karı koca arasında, kavga çıktığı zaman bu koruma kaybolur, onun için gittiği yere kadar, mümkün mertebede, kavgadan uzak durulmalıdır.
en nihayetinde eve gelen yorgun aileler güzel bir yemek ziyafeti çekerler. etli yemekler, sütlü tatlılar hepsi artık seneye Paskalya'ya kadar serbesttir, gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

Paskalya'nın tartışmasız en güzel yanı ise, sadece bu zamanlarda yapılan inanılmaz lezzetli pastaları! gerçi bazen içine kuru üzüm falan atıyorlar ki, ortamı Elvan Abeylegesse'e taş çıkarırcasına terk ediyorum. 
Paskalya iyidir, güzeldir, candır!

 Христос Воскрес!!!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder